Sıkça Sorulan Sorular

Sitemizde genel itibari ile tüm sayfalarımızda sizleri yönlendiren ödeme yöntemleri ve servisler ile alakalı detaylıca bilgilendirme detayları yer almakta. Biz yine de sizlere bize sıkça sorulan sorular ile alakalı en kısa ve net yanıtlarımızı bu sayfamızda sizlere sunduk. Bizlere yine Destek sayfamız üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

! Özetle 724sosyal.com nasıl çalışır?


724sosyal.com kullanımı aşağıdaki takip eden 3 basit adımdan oluşur.

Şuan bu alanı okuyarsanız zaten bu adımı muhtemelen tamamlamışsınızdır.Üyelik formumuz basit ve ücretsizdir.Üye olduktan sonra hizmet listemizi inceleyerek servislerimiz ve fiyatlarımız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Servislerimizden faydalanmak için hesabınızda bakiye bulunması gerekmektedir.Bakiye yüklemek için Havale - EFT, Kredi/Banka Kartı, Kripto Paralar, Papara alternatiflerimiz mevcut.Bakiye yükleme işlemleriniz için manuel bir onay gerekmez, tamamen entegre altyapımız ile zaman kaybetmeden anlık olarak hesabınıza tanımlanır.

Herhangi bir servisimizi seçip açıklama alanında bulunan bilgiler doğrultusunda siparişinizi oluşturabilirsiniz.Oluşturduğunuz siparişler için manuel bir onay gerektirmez sunucularımız siparişinizi oluşturmanız ile birlikte işlemleri anlık olarak başlatır.

! Sıkça Sorulan Sorular


Aradığınız soruların cevaplarını ve dahasını burada detaylıca bulabilirsiniz.

Üye girişi yaptıktan sonra “Sipariş Ver” butonuna tıklayın,açılan sayfada “Kategori” kısmında tüm sosyal medya platformları için hizmet verdiğimiz servislerimiz yer almaktadır. Bu menüden sipariş vermek istediğiniz kategoriyi seçin. Daha sonra “Hizmet” menüsünden seçtiğiniz kategori ile ilgili hangi servisten yararlanmak istiyorsanız o servisi seçin. Seçtiğiniz serviste yazan fiyat 1000 adet fiyattır. “Hizmet Detayları” kısmını detaylı olarak okuduğunuza emin olduktan sonra “Link” yazan yere açıklamada belirtilen link türünü(kullanıcı adı, gönderi urlsi vs.) yazın. Daha sonra miktar bölümüne o servisten verebileceğiniz maksimum veya minimum değerler arasında bir miktar yazın. Bu işlemleri yaptıktan sonra “Sipariş Oluştur” butonuna tıklayın. Siparişiniz açıklama kısmında belirtilen süre içerisinde tamamlanacaktır.

Sipariş aşamaları siparişinizin tamamlanma sürecinde size yol gösterir. Sipariş aşamalarını öğrenmeniz siparişinizin ne durumda olduğunu kontrol etmenizde size yardımcı olacaktır. Genel olarak 724sosyal.com üzerinden verdiğiniz siparişler ilk önce kontrol aşamasından geçer daha sonra sıraya alınır ve gönderim yapılmadan önce beklenir. Gönderiniz işleme alındığında gönderim yapılırken sipariş aşaması değişir, ardından siparişiniz sonuçlanır. Sipariş Alındı Bu durum siparişinizin sırada olduğunu ve gönderdiğiniz bağlantının tarafımızca kontrol edildiği durumdur. Eğer siparişiniz bu durumu geçerse sipariş sırasına alınır ve “İşleme Hazırlanıyor” durumuna geçer.

Bu durum siparişinizin kontrolü yapıldıktan sonra sıraya alındığı durumdur. Bize gönderdiğiniz bağlantı işlem görmek için sırada bekler ve sırası gelince “Yükleniyor” durumuna geçer.

Bu durum siparişinizin yüklenme aşamasında olduğu anlamına gelir. Siparişiniz, sipariş verdiğiniz servis açıklamasında belirtilen süre içerisinde tamamlanacaktır.

Bu durum siparişinizin bir kısmının yüklediği, yüklenmeyen kısmın otomatik olarak iade edildiği anlamına gelir. Bazı durumlarda satın almak istediğiniz platformda güncellemeler olmaktadır ya da bu durum haricinde 724sosyal.com servisleri sürekli güncellenir ve en iyi servisi size sunmaya çalışır. Fakat bazı durumlarda sipariş yoğunluğundan dolayı ya da yukarıda bahsedildiği gibi sosyal medya platformlarının sürekli güncellenmesinden dolayı eksik gönderim sağlayabiliyoruz. Bu durumda siparişinizin tamamlanmayan kısmını iade ediyoruz. Eğer bu durumla karşılaşırsanız tekrar sipariş verebilir, eksik kısmı tamamlayabilirsiniz.

Siparişinizin iptalinin birçok nedeni bulunmaktadır. En çok karşılaştığımız iptal nedeni; servislerin açıklama kısmında belirtilen “link” türüne uyulmamasıdır. Servis açıklamalarında yazan link türüne uyulmadığı durumda siparişiniz “Bekliyor” durumunda takılabilir ya da İptal edilebilir. Bu durumda yapmanız gereken link türünü kontrol edip tamamen İngilizce karakterler kullanarak link vermelisiniz. Türkçe karakterler “ÖÇŞİÜĞöçşğü” kabul edilmemektedir. Link türü haricinde de siparişinizin iptal edilmesinin birçok nedeni olabilir. Eğer sosyal medya platformları ya da 724sosyal.com servisleri sipariş verdiğiniz esnada güncelleniyorsa siparişiniz iptal edilecektir. Tüm bu nedenlerden dolayı siparişiniz iptal edilirse 724sosyal.com panel üzerinde bulunan bakiyeniz otomatik olarak iade edilir. Kontrollerini sağladıktan sonra tekrar sipariş verebilirsiniz.

Üye girişi yaptıktan sonra “Destek Talepleri” yazan butona tıklayın ve ardından "Destek Talebi Aç" butonuna tıklayınız. Açılan sayfada destek talebi oluşturmak istediğiniz konuyu belirtin ve mesajınızı yazdıktan sonra "Gönder"butonuna tıklayın. Destek Ekibimiz 7/24 aktif bir şekilde kesintisiz hizmet vermektedir.

Sipariş sorunlarının birden fazla komplike nedenleri vardır.Sorunlar sosyal medya platformlardaki gerçekleşen anlık güncellemelerden, 724sosyal.com sunucularında gerçekleşen güncellemele ve bakım çalışmalarından, siparişinizdeki url, kullanıcı adı vb. hatalardan veya sipariş vereceğiniz hesaplar ile alakalı 724sosyal.com kurallarına aykırı olmasından kaynaklanıyor olabilir. Siparişlerinizdeki sorunlar ile alakalı "Destek Talebi" oluşturarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

! Nasıl Bakiye Yüklerim?


Sistemimize başarılı bir şekilde üye olduktan sonra "Bakiye Yükle" sayfamıza tıklayınız, karşınıza ödeme yapmak için ödeme altyapısı alternatifleri çıkacaktır;

Eğer, bakiyenizin havale veya eft olarak yapmak istiyorsanız "Havale/EFT" yönetimini seçtikten sonra havale yapmak istediğiniz tutarı giriniz ve "Devam Et" butonuna tıklayınız ardından "Devam Et" butonuna tıklayın.Yönlendirilen ekrandan havale/eft yapacağınız banka hesabını seçiniz daha sonra karşınıza açılan ekranda yatıracağınız banka hesabının ve yatıracağınız tutar bilgisi yer almaktadır. Havale/EFT'nizi belirtilen hesaplara eksiksiz bir şekilde yaptıktan sonra aynı ekrandaki ödemeyi gerçekleştiren kişinin bilgilerini girilmeli. Hangi banka hesabından havale gönderdiyseniz ise o hesaba ait kişilerin adını ve diğer bilgilerini girmeniz gerekir. Ödemeyi size belirtilen banka hesabına eksiksiz havale/eft yaptık sonra bilgileri doldurarak ve teyit ettikten sonra ödeme bildiriminde bulunabilirsiniz.Yatırdığınız miktardan, hesap bilgilerini doğru yazdığınızdan ve gönderen hesabın size ait olduğundan mutlaka emin olun.Havaleniz ilgili banka hesabına yattıktan sonra bilgileriniz doğru ise anlık olarak en geç 10 dk. içerisinde hesabınıza yansıyacaktır.

Eğer, “Kredi/Banka Kartı” ödeme yöntemini seçerseniz hemen alt tarafda açılacak olan miktar kısmını doldurun. Telefon numaranızı 05XX XXX XX XX formatında yazdıktan sonra, “Bakiye Yükle” butonuna tıklayın. Daha sonra PayTR ile yönlendirildiğiniz sayfada kart bilgilerinizi doğru bir şekilde yazın. Bankanız tarafından telefonunuza gelen şifreyi girdikten sonra ödemeniz anlık otomatik olarak onaylanacaktır.

Eğer, “Kripto Para” ödeme yöntemini seçerseniz hemen alt tarafda açılacak olan miktar kısmını doldurduktan sonra, “Bakiye Yükle” butonuna tıklayın. Daha sonra CoinPayments ile yönlendirildiğiniz sayfada sol alanda sitemizde kullandığınız isim, soyisim ve e-mail bilgilerinizi girin ardından sağ alandaki kriptopara birimlerinden birini seçin ve "Alışverişi Tamamla" butonuna tıklayınız.Yönlendirildiğiniz ekranda size coin göndermeniz için bir cüzdan adresi verilecektir.Coin transfer işlemini başlattıktan sonra CoinPayments birkaç hash onayı sonrası anlık olarak onaylama işleminizi gerçekleştirecek ve hesabınıza yatırdığınız tutar tanımlanacaktır.

"Bakiye Yükle" sayfasında belirtilen Papara hesabına istediğiniz tutarı gönderdikten sonra hesabınıza gerekli bakiye tanımlamanın yapılması için "Bakiye Yükle" sayfasındaki Papara Ödeme Bildirimi alanında bildirimde bulunmanız gerekmektedir veya ödemenin tanımlanması için destek talebi oluşturabilirsiniz.